    Nichicon USW1HR47MDD1TE
    Part No.:
    USW1HR47MDD1TE
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Description:
    CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    USW
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    Audio
    Ripple Current @ Low Frequency:
    5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    7.5 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.059" (1.50mm)
    Size / Dimension:
    0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order USW1HR47MDD1TE on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the USW1HR47MDD1TE price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of USW1HR47MDD1TE?
    Image USW1HR47MDD1TE
    Part Number USW1HR47MDD1TE
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series USW
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications Audio
    Ripple Current @ Low Frequency 5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 7.5 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
    Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)