    Nichicon UST1H0R1MDD1TE
    Part No.:
    UST1H0R1MDD1TE
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUST1H0R1MDD1TE.pdf
    Description:
    CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL TH
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.5 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.059" (1.50mm)
    Size / Dimension:
    0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order UST1H0R1MDD1TE on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UST1H0R1MDD1TE price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UST1H0R1MDD1TE?
    Image UST1H0R1MDD1TE
    Part Number UST1H0R1MDD1TE
    Series UST
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 1 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.5 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
    Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)