    Nichicon UST1A220MDD1TE
    Part No.:
    UST1A220MDD1TE
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUST1A220MDD1TE.pdf
    Description:
    CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL TH
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    38 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    57 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order UST1A220MDD1TE on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UST1A220MDD1TE price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UST1A220MDD1TE?
    Image UST1A220MDD1TE
    Part Number UST1A220MDD1TE
    Series UST
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 38 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 57 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)