    Nichicon UST1A101MDD1TE
    Part No.:
    UST1A101MDD1TE
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUST1A101MDD1TE.pdf
    Description:
    CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    96 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    144 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order UST1A101MDD1TE on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UST1A101MDD1TE price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UST1A101MDD1TE?
    Image UST1A101MDD1TE
    Part Number UST1A101MDD1TE
    Series UST
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 96 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 144 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)