    Nichicon UST0J221MDD1TE
    Part No.:
    UST0J221MDD1TE
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUST0J221MDD1TE.pdf
    Description:
    CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UST
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    130 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    195 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UST0J221MDD1TE on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UST0J221MDD1TE price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UST0J221MDD1TE?
    Image UST0J221MDD1TE
    Part Number UST0J221MDD1TE
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UST
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 130 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 195 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)