    Nichicon USR1C101MDD1TP
    Part No.:
    USR1C101MDD1TP
    Description:
    CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    98 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    147 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Through Hole
    1. How to order USR1C101MDD1TP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the USR1C101MDD1TP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of USR1C101MDD1TP?
    Image USR1C101MDD1TP
    Part Number USR1C101MDD1TP
    Series USR
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 98 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 147 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)