    Nichicon USR1A221MDD1TD
    Part No.:
    USR1A221MDD1TD
    Description:
    CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    145 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    217.5 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.276" (7.00mm)
    Through Hole
    1. How to order USR1A221MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the USR1A221MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of USR1A221MDD1TD?
    Image USR1A221MDD1TD
    Part Number USR1A221MDD1TD
    Series USR
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 145 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 217.5 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)