    Nichicon USR0J331MDD1TE
    Part No.:
    USR0J331MDD1TE
    Description:
    CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Capacitance:
    330 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    180 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    270 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Through Hole
    1. How to order USR0J331MDD1TE on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the USR0J331MDD1TE price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of USR0J331MDD1TE?
    Image USR0J331MDD1TE
    Part Number USR0J331MDD1TE
    Series USR
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 330 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 180 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 270 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)