    Nichicon USF1C101MDD1TE
    Part No.:
    USF1C101MDD1TE
    Description:
    CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    100 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    200 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Through Hole
    1. How to order USF1C101MDD1TE on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the USF1C101MDD1TE price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of USF1C101MDD1TE?
    Image USF1C101MDD1TE
    Part Number USF1C101MDD1TE
    Product Status Obsolete
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 100 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 200 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)