    Nichicon USF0J151MDD1TE
    Part No.:
    USF0J151MDD1TE
    Description:
    CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
    Capacitance:
    150 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    100 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    200 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Through Hole
    1. How to order USF0J151MDD1TE on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the USF0J151MDD1TE price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of USF0J151MDD1TE?
    Image USF0J151MDD1TE
    Part Number USF0J151MDD1TE
    Product Status Obsolete
    Capacitance 150 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 100 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 200 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)