    Nichicon USF0J101MDD1TP
    Part No.:
    USF0J101MDD1TP
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Description:
    CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    USF
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    80 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    160 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order USF0J101MDD1TP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the USF0J101MDD1TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of USF0J101MDD1TP?
    Image USF0J101MDD1TP
    Part Number USF0J101MDD1TP
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series USF
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 80 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 160 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)