    Nichicon USA1V330MDD1TD
    Part No.:
    USA1V330MDD1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Description:
    CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    USA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    72 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    108 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order USA1V330MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the USA1V330MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of USA1V330MDD1TD?
    Image USA1V330MDD1TD
    Part Number USA1V330MDD1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series USA
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 72 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 108 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)