    Nichicon USA1V220MDD1TP
    Part No.:
    USA1V220MDD1TP
    Description:
    CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL TH
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    57 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    85.5 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Through Hole
    1. How to order USA1V220MDD1TP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the USA1V220MDD1TP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of USA1V220MDD1TP?
    Image USA1V220MDD1TP
    Part Number USA1V220MDD1TP
    Series USA
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 57 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 85.5 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)