    Nichicon USA1H010MDD1TE
    Part No.:
    USA1H010MDD1TE
    Description:
    CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    10 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    15 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.059" (1.50mm)
    Size / Dimension:
    0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Through Hole
    1. How to order USA1H010MDD1TE on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the USA1H010MDD1TE price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of USA1H010MDD1TE?
    Image USA1H010MDD1TE
    Part Number USA1H010MDD1TE
    Series USA
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 10 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 15 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
    Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)