    Nichicon USA1C220MDD1TE
    Part No.:
    USA1C220MDD1TE
    Description:
    CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL TH
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    44 mA @ 120 Hz
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Through Hole
    1. How to order USA1C220MDD1TE on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the USA1C220MDD1TE price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of USA1C220MDD1TE?
    Image USA1C220MDD1TE
    Part Number USA1C220MDD1TE
    Series USA
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 44 mA @ 120 Hz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)