    Nichicon USA1C101MDD1TD
    Part No.:
    USA1C101MDD1TD
    Description:
    CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    107 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    160.5 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Through Hole
    1. How to order USA1C101MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the USA1C101MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of USA1C101MDD1TD?
    Image USA1C101MDD1TD
    Part Number USA1C101MDD1TD
    Series USA
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 107 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 160.5 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)