    Nichicon USA1C100MDD1TP
    Part No.:
    USA1C100MDD1TP
    Description:
    CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL TH
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    28 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    42 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.059" (1.50mm)
    Size / Dimension:
    0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Through Hole
    1. How to order USA1C100MDD1TP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the USA1C100MDD1TP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of USA1C100MDD1TP?
    Image USA1C100MDD1TP
    Part Number USA1C100MDD1TP
    Series USA
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 28 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 42 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
    Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)