    Nichicon USA1A470MDD1TE
    Part No.:
    USA1A470MDD1TE
    Description:
    CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL TH
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    59 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    88.5 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.315" (8.00mm)
    Through Hole
    1. How to order USA1A470MDD1TE on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the USA1A470MDD1TE price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of USA1A470MDD1TE?
    Image USA1A470MDD1TE
    Part Number USA1A470MDD1TE
    Series USA
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 59 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 88.5 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)