    Nichicon URZ1V470MDD1TD
    Part No.:
    URZ1V470MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDURZ1V470MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    95 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    190 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order URZ1V470MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the URZ1V470MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of URZ1V470MDD1TD?
    Image URZ1V470MDD1TD
    Part Number URZ1V470MDD1TD
    Series URZ
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 95 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 190 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)