    Nichicon URZ1H4R7MDD1TD
    Part No.:
    URZ1H4R7MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDURZ1H4R7MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL TH
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    30 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    60 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order URZ1H4R7MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the URZ1H4R7MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of URZ1H4R7MDD1TD?
    Image URZ1H4R7MDD1TD
    Part Number URZ1H4R7MDD1TD
    Series URZ
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 30 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 60 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)