    Nichicon URZ1H010MDD1TD
    Part No.:
    URZ1H010MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDURZ1H010MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    12 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    24 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order URZ1H010MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the URZ1H010MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of URZ1H010MDD1TD?
    Image URZ1H010MDD1TD
    Part Number URZ1H010MDD1TD
    Series URZ
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 12 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 24 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)