    Nichicon URZ1E470MDD1TD
    Part No.:
    URZ1E470MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDURZ1E470MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    80 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    160 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order URZ1E470MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the URZ1E470MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of URZ1E470MDD1TD?
    Image URZ1E470MDD1TD
    Part Number URZ1E470MDD1TD
    Series URZ
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 80 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 160 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)