    Nichicon URZ1C101MDD1TD
    Part No.:
    URZ1C101MDD1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDURZ1C101MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    URZ
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    115 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    172.5 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order URZ1C101MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the URZ1C101MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of URZ1C101MDD1TD?
    Image URZ1C101MDD1TD
    Part Number URZ1C101MDD1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series URZ
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 115 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 172.5 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)