    Nichicon URU2C680MHD1TN
    Part No.:
    URU2C680MHD1TN
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDURU2C680MHD1TN.pdf
    Description:
    CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    URU
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    68 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    160 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    330 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.551" (14.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order URU2C680MHD1TN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the URU2C680MHD1TN price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of URU2C680MHD1TN?
    Image URU2C680MHD1TN
    Part Number URU2C680MHD1TN
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series URU
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 68 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 160 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 330 mA @ 120 Hz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)