    Nichicon URU1H471MHD1TN
    Part No.:
    URU1H471MHD1TN
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDURU1H471MHD1TN.pdf
    Description:
    CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    URU
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    470 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    600 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    900 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.551" (14.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order URU1H471MHD1TN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the URU1H471MHD1TN price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of URU1H471MHD1TN?
    Image URU1H471MHD1TN
    Part Number URU1H471MHD1TN
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series URU
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 470 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 600 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 900 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)