    Nichicon URU1A332MHD1TN
    Part No.:
    URU1A332MHD1TN
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDURU1A332MHD1TN.pdf
    Description:
    CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    URU
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    3300 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.265 A @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.551" (14.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order URU1A332MHD1TN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the URU1A332MHD1TN price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of URU1A332MHD1TN?
    Image URU1A332MHD1TN
    Part Number URU1A332MHD1TN
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series URU
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 3300 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 1.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.265 A @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)