    Nichicon URS2E680MHD1TN
    Part No.:
    URS2E680MHD1TN
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDURS2E680MHD1TN.pdf
    Description:
    CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL TH
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    68 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    250 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    490 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    784 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.866" (22.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order URS2E680MHD1TN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the URS2E680MHD1TN price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of URS2E680MHD1TN?
    Image URS2E680MHD1TN
    Part Number URS2E680MHD1TN
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Active
    Capacitance 68 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 250 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 490 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 784 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)