    Nichicon URS2A4R7MDD1TD
    Part No.:
    URS2A4R7MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDURS2A4R7MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    45 mA @ 120 Hz
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order URS2A4R7MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the URS2A4R7MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of URS2A4R7MDD1TD?
    Image URS2A4R7MDD1TD
    Part Number URS2A4R7MDD1TD
    Series URS
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 45 mA @ 120 Hz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)