    Nichicon URS1J100MDD1TD
    Part No.:
    URS1J100MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDURS1J100MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    63 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    60 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    120 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order URS1J100MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the URS1J100MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of URS1J100MDD1TD?
    Image URS1J100MDD1TD
    Part Number URS1J100MDD1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 63 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 60 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 120 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)