    Nichicon URS1H4R7MDD1TD
    Part No.:
    URS1H4R7MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDURS1H4R7MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL TH
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    40 mA @ 120 Hz
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order URS1H4R7MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the URS1H4R7MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of URS1H4R7MDD1TD?
    Image URS1H4R7MDD1TD
    Part Number URS1H4R7MDD1TD
    Series URS
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 40 mA @ 120 Hz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)