    Nichicon URS1H3R3MDD1TD
    Part No.:
    URS1H3R3MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDURS1H3R3MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL TH
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Capacitance:
    3.3 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    35 mA @ 120 Hz
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order URS1H3R3MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the URS1H3R3MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of URS1H3R3MDD1TD?
    Image URS1H3R3MDD1TD
    Part Number URS1H3R3MDD1TD
    Series URS
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 3.3 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 35 mA @ 120 Hz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)