    Nichicon URS1H330MDD1TD
    Part No.:
    URS1H330MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDURS1H330MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL TH
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    120 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    240 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order URS1H330MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the URS1H330MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of URS1H330MDD1TD?
    Image URS1H330MDD1TD
    Part Number URS1H330MDD1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 120 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 240 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)