    Nichicon URS1E331MPD1TD
    Part No.:
    URS1E331MPD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDURS1E331MPD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH
    Capacitance:
    330 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    380 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    570 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order URS1E331MPD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the URS1E331MPD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of URS1E331MPD1TD?
    Image URS1E331MPD1TD
    Part Number URS1E331MPD1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 330 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 380 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 570 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)