    Nichicon URS1C220MDD1TD
    Part No.:
    URS1C220MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDURS1C220MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL TH
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    70 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    140 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order URS1C220MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the URS1C220MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of URS1C220MDD1TD?
    Image URS1C220MDD1TD
    Part Number URS1C220MDD1TD
    Series URS
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 70 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 140 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)