    Nichicon URS1A331MPD1TD
    Part No.:
    URS1A331MPD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDURS1A331MPD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL TH
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Capacitance:
    330 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    300 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    450 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order URS1A331MPD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the URS1A331MPD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of URS1A331MPD1TD?
    Image URS1A331MPD1TD
    Part Number URS1A331MPD1TD
    Series URS
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 330 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 300 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 450 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)