    Nichicon URS0J471MPD1TD
    Part No.:
    URS0J471MPD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDURS0J471MPD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Capacitance:
    470 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    330 mA @ 120 Hz
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order URS0J471MPD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the URS0J471MPD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of URS0J471MPD1TD?
    Image URS0J471MPD1TD
    Part Number URS0J471MPD1TD
    Series URS
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 470 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 330 mA @ 120 Hz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)