    Nichicon URS0J102MPD1TD
    Part No.:
    URS0J102MPD1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDURS0J102MPD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    URS
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    1000 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    510 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    586.5 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order URS0J102MPD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the URS0J102MPD1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of URS0J102MPD1TD?
    Image URS0J102MPD1TD
    Part Number URS0J102MPD1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series URS
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 1000 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 510 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 586.5 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)