    Nichicon UPW2A2R2MDD1TD
    Part No.:
    UPW2A2R2MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPW2A2R2MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    13.2 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    44 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    9.8 Ohms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPW2A2R2MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPW2A2R2MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPW2A2R2MDD1TD?
    Image UPW2A2R2MDD1TD
    Part Number UPW2A2R2MDD1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 2.2 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 13.2 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 44 mA @ 100 kHz
    Impedance 9.8 Ohms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)