    Nichicon UPW2A180MED1TD
    Part No.:
    UPW2A180MED1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPW2A180MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 18UF 20% 100V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UPW
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    18 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    60 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    200 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    800 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.650" (16.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UPW2A180MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPW2A180MED1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPW2A180MED1TD?
    Image UPW2A180MED1TD
    Part Number UPW2A180MED1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UPW
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 18 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 60 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 200 mA @ 100 kHz
    Impedance 800 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)