    Nichicon UPW1V560MED1TD
    Part No.:
    UPW1V560MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPW1V560MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL TH
    Capacitance:
    56 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    87 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    290 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    250 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPW1V560MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPW1V560MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPW1V560MED1TD?
    Image UPW1V560MED1TD
    Part Number UPW1V560MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 56 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 87 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 290 mA @ 100 kHz
    Impedance 250 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)