    Nichicon UPW1J330MED1TD
    Part No.:
    UPW1J330MED1TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPW1J330MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UPW
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    63 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    75 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    250 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    710 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UPW1J330MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPW1J330MED1TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPW1J330MED1TD?
    Image UPW1J330MED1TD
    Part Number UPW1J330MED1TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UPW
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 63 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 75 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 250 mA @ 100 kHz
    Impedance 710 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)