    Nichicon UPW1J220MED1TD
    Part No.:
    UPW1J220MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPW1J220MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL TH
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    63 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    75 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    250 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    710 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPW1J220MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPW1J220MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPW1J220MED1TD?
    Image UPW1J220MED1TD
    Part Number UPW1J220MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 63 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 75 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 250 mA @ 100 kHz
    Impedance 710 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)