    Nichicon UPW1H4R7MDD1TA
    Part No.:
    UPW1H4R7MDD1TA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPW1H4R7MDD1TA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL TH
    Capacitance:
    4.7 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    27 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    90 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    2.3 Ohms
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPW1H4R7MDD1TA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPW1H4R7MDD1TA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPW1H4R7MDD1TA?
    Image UPW1H4R7MDD1TA
    Part Number UPW1H4R7MDD1TA
    Product Status Obsolete
    Capacitance 4.7 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 27 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 90 mA @ 100 kHz
    Impedance 2.3 Ohms
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)