    Nichicon UPW1H470MED1TD
    Part No.:
    UPW1H470MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPW1H470MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    90 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    300 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    430 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPW1H470MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPW1H470MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPW1H470MED1TD?
    Image UPW1H470MED1TD
    Part Number UPW1H470MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 90 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 300 mA @ 100 kHz
    Impedance 430 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)