    Nichicon UPW1E820MED1TD
    Part No.:
    UPW1E820MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPW1E820MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 82UF 20% 25V RADIAL TH
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    82 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    188.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    290 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    250 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPW1E820MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPW1E820MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPW1E820MED1TD?
    Image UPW1E820MED1TD
    Part Number UPW1E820MED1TD
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 82 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 188.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 290 mA @ 100 kHz
    Impedance 250 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)