    Nichicon UPW1E220MDD1TD
    Part No.:
    UPW1E220MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPW1E220MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL TH
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    54 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    180 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    600 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPW1E220MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPW1E220MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPW1E220MDD1TD?
    Image UPW1E220MDD1TD
    Part Number UPW1E220MDD1TD
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 54 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 180 mA @ 100 kHz
    Impedance 600 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)