    Nichicon UPW1E182MHD6TN
    Part No.:
    UPW1E182MHD6TN
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPW1E182MHD6TN.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UPW
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    1800 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    7000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.879 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    2.21 A @ 100 kHz
    Impedance:
    29 mOhms
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.866" (22.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UPW1E182MHD6TN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPW1E182MHD6TN price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPW1E182MHD6TN?
    Image UPW1E182MHD6TN
    Part Number UPW1E182MHD6TN
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UPW
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 1800 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 1.879 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 2.21 A @ 100 kHz
    Impedance 29 mOhms
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)