    Nichicon UPW1C470MDD1TD
    Part No.:
    UPW1C470MDD1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPW1C470MDD1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL TH
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    54 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    180 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    600 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPW1C470MDD1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPW1C470MDD1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPW1C470MDD1TD?
    Image UPW1C470MDD1TD
    Part Number UPW1C470MDD1TD
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 54 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 180 mA @ 100 kHz
    Impedance 600 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)