    Nichicon UPW1A221MED6TD
    Part No.:
    UPW1A221MED6TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPW1A221MED6TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    279.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    430 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    230 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.650" (16.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UPW1A221MED6TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPW1A221MED6TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPW1A221MED6TD?
    Image UPW1A221MED6TD
    Part Number UPW1A221MED6TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 279.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 430 mA @ 100 kHz
    Impedance 230 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)