    Nichicon UPW0J151MDD6TD
    Part No.:
    UPW0J151MDD6TD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUPW0J151MDD6TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UPW
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    150 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    152.75 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    235 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    500 mOhms
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.650" (16.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order UPW0J151MDD6TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UPW0J151MDD6TD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UPW0J151MDD6TD?
    Image UPW0J151MDD6TD
    Part Number UPW0J151MDD6TD
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UPW
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 150 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 152.75 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 235 mA @ 100 kHz
    Impedance 500 mOhms
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)